Jeśli mamy własne pomidory to bezwzględnie należy robić takie pomidory, zwłaszcza z tych bardziej soczystych owoców, które nie nadają się do suszenia. Dobrze dobrane smaki posłużą nam potem do przygotowania zupy, sosu, a nawet do wypicia. Lubię taki zagęszczony soczek z dodatkiem czosnku, natki pietruszki i kilku listków selera… pycha!
Składniki
pomidory – dowolna ilość
sól /pół łyżeczki na każdy litr przecieru/
cukier, pieprz – do smaku
dodatki smakowe /wg uznania/:
– czosnek 2-3 ząbki czosnku na 1 l przecieru
– zioła – suszone lub świeże – bazylia, majeranek, tymianek, cząber, pieprz – ilość do smaku
– z zielonym selerem lub pietruszką – liście
Wykonanie
Pomidory umyć, nie obierać ze skórki, pokroić na ćwiartki, usunąć zdrewniałe części i zmiksować razem z wybranymi dodatkami w mikserze /jeśli nie mamy miksera, można zmielić w maszynce do mięsa/.
Każdą zmiksowaną porcję wlewać do garnka, zaczynając podgrzewanie już od chwili wlania do garnka pierwszej porcji, pamiętając o dodaniu pół łyżeczki soli na każdy litr przecieru.
Przecier jest gotowany i mieszany do chwili, aż przestanie się pienić /25-30 min./. Gorący nalewać do słoików/butelek, zakręcać, odwracać, pozostawiając do całkowitego ostygnięcia.
Jeśli skórka pomidora komuś przeszkadza, należy ją zdjąć, a wówczas wystarczy je tylko pokroić w kawałki i dodając przyprawy gotować 25-30 min. od momentu gdy zacznie wrzeć.