Malina to taki owoc, który należy przetworzyć natychmiast po przyniesieniu z działki… ale kiedy już jest późno to co? a no jest sposób – zrobić kompot wg przepisu na kompot z owoców miękkich, albo zasypać cukrem na nalewkę, albo zrobić maliny w soku własnym, albo ..zasypać cukrem, a potem zrobić sok…
Składniki
maliny – dowolna ilość
1,5-2 szklanek cukru na każdy uzyskany litr soku
Wykonanie
Maliny włożyć do garnka, podlać odrobiną wodą /maksymalnie daję pół szklanki wody gdy mam ok. 1 kg malin/, garnek przykryć i doprowadzić maliny do zagotowania. Odstawić do drugiego dnia /na całą noc, a jeszcze lepiej na 24 h/. Po tym czasie zawartość wyłożyć na sito i dokładnie odcedzić sok. Teraz odmierzyć go i na każdy litr soku dać 1,5 do 2 szklanek cukru, wymieszać, doprowadzić do wrzenia, a następnie zmniejszyć gaz do minimum /sok ma lekko mrugać/ i gorącym napełniać butelki/słoiki po same brzegi, zakręcać, odwracać i pozostawić tak do całkowitego ostygnięcia.
uwagi dodatkowe
Z 1 kg malin otrzymujemy ok. 5 butelek soku /wielkość butelek j.w./
Ilość cukru można dostosować do pożądanej „słodkości” soku, ja muszę się przyznać, że często sypię go na tzw. oko.
Można dodać kwasku cytrynowego na czubek łyżeczki – poprawia kolor.
Jeśli czasem zabraknie mi odrobinę soku, aby butelka była wypełnione po brzeg, uzupełniam niedobór wrzącą wodą – nie wpływa to na jakość soku, a ważna zasada wypełnienia butelki po sam brzeg zostaje zachowana.
Odpady z malin po odsączeniu soku dodaję do kompotu robionego do bieżącego zużycia, bądź też – jeśli miałam dużą ilość owoców – przecieram przez sitko, dodaję cukru i troszkę pektyny, zagotowuję i do słoiczka… mam dżemik malinowy.
Jeśli mam natomiast malutko owoców, zasypuję je na noc cukrem, a na drugi wkładam do słoiczka i pasteryzuję… otrzymuję maliny w soku własnym.
Jeśli chcemy zrobić syrop malinowy /sok gęsty, zawiesisty/ maliny zasypujemy od razu cukrem – warstwami – odstawiamy na noc, następnie podgrzewamy do zagotowania, przecieramy nawet dwukrotnie /raz sito dość gęste, drugi bardzo gęste/, potem doprowadzamy do wrzenia i do butelek. Do syropu dajemy oczywiście więcej cukru – 2 szklanki cukru /ok. 1/2 kg/ na 1 kg owoców.
Odpady w tym przypadku nie nadają się już do wykorzystania /zostają praktycznie pestki/.
W podobny sposób można zrobić sok z innych owoców, pamiętając o dostosowaniu ilości cukru do kwasowości owoców.